Wednesday, April 17, 2024

Simon Says: Stencil It

Hello crafty friends it's Wednesday and that means it's time for a new Simon Says Stamp Wednesday Challenge!

This week Simon Says: Stencil It and we are using always super fun Tim Holtz  products - it isn't a requirement to use them but if you have them we would love to see them!   Come join the fun for the chance to win a $25.00 gift card to the Simon Says Stamp Store! 


I have had this adorable Harrison die set since it was released and have never had the time time to use this cutie. This was the perfect challenge to finally put him together. I just love him!

I die cut all of my pieces using mostly Lawn Fawn and Simon Says Stamp card stocks from my stash and put him together using a mix of glue and foam tape for dimension and set him aside to finish my background panel.


I took one of my Simon Says Stamp Animal Prints Stencils and Ink blended a mix of Distress Inks on the panel. I added Harrison to the panel with glue and stamped my sentiment. To finish off, some fun brown hearts from my stash!

 

Follow Simon Says Stamp on Instagram


Thanks for taking the time, products used are listed and linked below. Affiliate links used at no extra cost to you!

1 comment:

  1. Rád sleduji lední hokej a se začátkem sezóny jsem chtěl web, který by nejen nabízel komplexní možnosti sázení, ale také měl dobré recenze. Tehdy jsem našel Chance recenze. Stránka je známá svým přímočarým postupem sázení a atraktivními bonusy, díky nimž je pro mě hokejová sezóna napínavější. Chvályhodný je také jejich zákaznický servis, který je vždy připraven pomoci s jakýmikoli dotazy.

    ReplyDelete